Regional Mathematical Olympiad (RMO)
Training Programme 2013 - II

 

 

The second RMO training programme would be held on the 9th and 10th of November 2013, at the Kerala School of Mathematics, Kunnamangalam.  On both days the classes would begin at 10.00 a.m. and end at 5.00 p.m.   The selected students are the same as those who were selected for the first training programme, and their names are given below.  Since there is a shortage of rooms in the hostels, we would be able to accommodate only those students for whom it is absolutely necessary.  Such students need to apply in advance for the accommodation (preferably by e-mail to:jmathew@ksom.res.in).  

Class IX students selected based on the test held on 14 July 2013.

  1. Ajmala Jasmine J.,  GMHSS, CU Campus, Malapuram  
  2. Abhirami Elizabeth Prathap, GHSS, Medical College Campus, Kozhikode  
  3. Akshara M., Govt. Brennen HSS, Thalassery
  4. Anjana M. , Auxilium Navajyothi School, Kunnamangalam  
  5. Aswin P., GHSS, Cheruthazham, Kannur  
  6. Ashin Nishan MK, Kendriya Vidyalaya, Malappuram
  7. Ayisha A.P., Al Furqan EHSS, Santhivayal, Malappuram  
  8. Anisha M., St. Vincent Colony GHSS, Kozhikode
  9. Christy Benny, St. Joseph’s HSS, Pullurampara, Kozhikode
  10. Fathimath Shahma P.A., Umbichy Hajee HSS, Chaliyam
  11. Hilal P. , Nochat UP and HS
  12. Haifah C., MESHSS, Mampad
  13. Hridya B. Girish, Kendriya Vidyalaya, No.2, Govindapuram, Calicut
  14. Hasim M., Auxilium Navajyothi School, Kunnamangalam  
  15. Kavyasree B. , GVHSS, Meppayur
  16.  Leeja R., GGVHSS, Feroke
  17. Mishal Mohammed K.M. , Devagiri CMI Public School
  18. Muhammed Rashique S. MMMHSS, Kuttay, Tirur
  19. Mohammed Favas K.P;, KMHSS, Malappuram
  20. Navneetha Menoky P.,  St. Joseph’s Anglo Indian Girls HSS
  21. Nilna Sunil Ambalathil, .,  St. Joseph’s Anglo Indian Girls HSS
  22. Navneeth Krishnan C.K., GHS Kunhimangalam, Kannur
  23. Rinsa Fathima C. M., Savio Higher Secondary School, Devagiri, Kozhikode
  24. Shahal Nijad V.,  Umbichy Hajee HSS, Chaliyam
  25. Swaraj S.K.,  Modern HS., Pottur
  26. Sreeraj M., AVSGHSS, Karivellur
  27. Sreelakshmi S.B., gghss, Koyilandy
  28. Sayooj K.,  VMCGHSS,
  29. Sandeep S.J., KRHSS, Purameri, Vatakara, Kozhikode
  30. Sibin S., Cherural HS, Kurumbathoor
  31. Sreehari M.R., Nozhat UP and HS, Nochat, Kozhikode
  32. Shyam Krishna M., Devagiri CMI Public School,   
  33. Vimal Das E. S., CHM HSS, Pookalathur
  34. Vyshnav P., Govt. Ganapath Higher Secondary School, Feroke
  35. Samik Mohan, Chennamangallur, HSS

Class VIII Students selected based on the test held on  25/11/2012.

  1. Aman Deep, Jai Rani Sabs Public School, Balussery 
  2. Akash K. A., Bharathiya Vidya Bhavan, Chevayoor
  3. Rithin Manoj, Bharathiya Vidya Bhavan, Perumthuruthi, Calicut
  4. Aishwarya Mohandas, MES Raja Residential School, Pavangad, Calicut
  5. Amal Shad V.K., Nanminda Higher Secondary School, Nanminda
  6. Nandagopal M., Bharathiya Vidya Bhavan, Chevayoor

 

Prof. Joseph Mathew
Email:jmathew@ksom.res.in
Telephone: 0495-2809005, Mobile: 9656176034

 

Kerala School of Mathematics
P.O. Kunnamangalam
Kozhikode, Kerala - 673571
Tel: 0495 2809000, Email: director.ksom@gmail.com